Logo

A jeni të gatshëm për ta pranuar sfidën?

Metoda e vetme farmakologjike!

Trajtimi dietoterapik për dobësim me formulë të veçantë me proteina dhe me fibra bimore (glucomannan) i miratuar nga Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore - EFSA.

Image Image

LIPO
Treatment

• Balancë energjetike dhe nutritive.
• Rezultate të shpejta pa efekt yo-yo.
• Veprim plotësisht natyral.
10 vite përvojë në më shumë se 50 shtete dhe mbi 100.000 përdorues të kënaqur

Si vepron liposuksioni joinvaziv?

Të ushqyerit liposuksiv (Liposuksion joinvaziv) është trajtim dietik për dobësim me ndihmën e aminoacideve dhe të fibrave bimore në suaza të dietës mesdhetare me kalori të ulëta. Ai bazohet në mekanizmin e mobilizimit të rezervave të yndyrës dhe të shndërrimit të tyre metabolik në energji nëpërmjet një protokolli katërmbëdhjetëditor me të cilin mund të humbet 7-10 % e masës fillestare të trupit. 

Gjatë ditës merren aminoacidet dhe fibrat bimore në formën e një solucioni të shijshëm, ndërsa ushqimi kryesor është darka e cila përbëhet nga perimet dhe mishi. Rol të veçantë luajnë fibrat bimore "konjac glucomannan", të cilat fryhen në lukth duke thithur një sasi të madhe lëngjesh, mbushin lukthin dhe krijojnë ndjesinë e ngopjes, prandaj kjo metodë është miratuar nga EFSA (Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore). Protokolli nënkupton një plan të thjeshtë dietal dhe mjete ndihmëse për humbjen e peshës (pluhur për tretje dhe kapsula për 14 ditë).

Dr. Valentina Kërstevska

Kjo metodë farmakologjike për rënie në peshë është testuar klinikisht dhe e kompletuar në aspektin ushqyes, mundëson humbjen e 7-10 % të masës trupore në 14 ditët e para të trajtimit. Ndjesia e urisë zvogëlohet, për shkak të fibrave bimore që fryhen në kontakt me ujin dhe krijojnë ndjesinë e fryrjes dhe të ngopjes së lukthit.

Klientë të kënaqur

“Kolegia e cila e dinte se prej shumë vitesh po luftoja me kilogramët e tepërt, më rekomandoi dietën me liposuksion. Për këtë fillova të hulumtoj në internet përpara se të blija Lipo-n time të parë. Gjëja e parë që më tërhoqi ishte se midis vetive të deklaruara të produktit, nuk kishte veti kimike. Në atë moment mora vendimin. Për 14 ditë isha 9 kg më e dobët, dhe deri në fund të protokollit kisha humbur 13 kg për një muaj. Gjatë periudhës së rënies në peshë, më duhej të blija pantallona të reja çdo tri javë. Për 90 ditë humba 22 kilogramë, pra nga madhësia e veshjes 56, tashmë isha 46. Dhe më e rëndësishmja ishte që lëkura nuk më “varej”, edhe pse nuk bëja stërvitje. Pikërisht pas një viti e dhjetë muajsh kisha “shkrirë” gjithsej 36 kilogramë dhe tani vesh rroba me masë 38”.
- Meri Petreska, -36 kg
"На Липо третман бев 4 недели или 31 ден, 14 дена бев на Липо ќесички, па следуваше 3 дневен детокс период, па нови 14 дена во кои ми беше пропишана исхрана со богат појадок, ручек и вечера. Во овие 4 недели успеав да симнам 10 килограми што претставуваат речиси 10% од мојата телесна тежина. Имав голем проблем со киселини во желудникот и чуство на ситост кој ми правеше големи мачнини и проблеми. Но по Липо програмата сите овие проблеми исчезнаа, Липосукциската исхрана ми помогна да направам еден убав детокс на организмот и ме мотивираше да се хранам поздраво и да внесувам поразновидна храна. Би ја препорачал на сите, особено на луѓето кои имаат лоши навики во прашање на исхраната. И не станува збор само за слабеење, туку на еден организам барем еднаш годишно му треба детокс и прочистување на вишокот масти кои ги задржуваме"
- Трајче - 10кг
"Со оглед на тоа дека имав нередовна исхрана, протоколот за мене беше доста редовен во консумирање на оброците и не ми оставаше простор да се чувствувам многу гладен. Не ми беше тешко затоа што и не сум голем љубител на шеќери, а истите се исклучуваат од консумирање во текот на Липо протоколот. За 14 дневен протокол намалив 7 килограми што е 9% од мојата целокупна тежина, но и после 14 дневниот протокол моето тело продолжи да слабее. Липосукциска исхрана, што се вели, ме доведе до ред, сега ми е навистина многу полесно. Ја задржав навиката за редовно да се хранам со здрави намирници кои ми се потребни за да имам енергија и продуктивност"
- Антонио Станков - 7кг
"Денот ми започнуваше со чаша млака вода со еден цеден лимон, потоа следуваше пиењето на првата „Липо“ ќесичка и две таблети „Липо-Бета“. Зависно од денот, по 4 до 5 часа следуваше и втората „Липо“ ќесичка, па по исто толку време и третата. Иако имаше денови кога се чувствував сита и со две „Липо“ ќесички, краставиците кои може да се конзумираат во неограничена количина, ми претставуваа добар „снек“ и освежување во текот на денот. За вечера, се разбира, како што е препорачано - парче месо и зелен зеленчук. На Липо третман бев 4 недели, 2 недели третман со „Липо“- ќесички и 2 недели во кои ми беше препишана исхрана која и ден денес ја применувам бидејќи се чувствувам доволно сита, а воедно се хранам разновидно и здраво. „Симнав“ пет килограми, односно 7% од вкупната телесна тежина. Успеав да намалам во обем 7 сантиметри во струкот и по 5 сантиметри на коковите што претставува еден конфекциски број помалку за само 2 недели"
- Весна - 5кг
"Во последните години откако зголемив доста килограми ми се појави проблем со крвниот притисок, кој во еден момент ми беше доста тешко и да го регулирам. Но, по третманот со липосукциска исхрана комплетно го решив тој проблем, и сега крвниот притисок ми е во нормална граница, а секојдевното функционирање ми е многу олеснето. Кога станува збор за енергијата, што си полесен тоа повеќе енергија имаш (се смее, н.з). Искрено да ви кажам, пред да го почнам третманот мислев дека во текот на просецот ќе ја загубам енергијата, но напротив, овој вид на исхрана ми даде повеќе енергија и тогаш сфатив дека маснотиите кој ги има во мојот организам липосукциската исхрана ги претвора во енергија. . Во мојот случај, успеав да намалам 13 килограми за еден месец. Навистина сум презадоволен со постигнатите резултати"
- Зоки - 10кг
Бев сам дома, моето семејство беше на пат, а јас ја видов рекламата за липосукциска исхрана на телевизија, и одеднаш ми се вклучи „чипот“ во главата. Одлучив да ја пробам диетата. Веднаш се обратив во „Интернешнл хелт“ во Скопје, кај докторката Валентина Крстеска и таа ме упати во 14-дневниот протокол на липосукциската диета. Како млад бев многу витален, се бавев со спорт, бев во фит форма. Килограмите не пристигнаа одеднаш, туку со текот на годините. Јадев многу благо, па со почетокот на липосукциската диета, токму благото најмногу ми недостасуваше. Знаете, да не се лажеме, не е лесно одеднаш да ги смените нездравите навики во здрави, вели Борче. Дисциплинирано се држел до диетата и со првиот третман од 14 дена ослабнал 11 килограми. Потоа, следувале уште два месеца во кои го практикувал липосукцискиот протокол, губејќи секоја недела по 2 килограми, а потоа се држел до протоколот од 21 ден кој вклучува два оброка дневно. Борче ослабнал цели 43 килограми за помалку од една година!
- Борче Јовев - 43кг
„Мојата цел беше да ослабам до мојот роденден, и успеав. Тоа е подарок што си го дадов сама на себе за да изгледам подобро. Но, не станува збор за „инстант“ диета, иако резултатите беа многу брзи. Отсега со овој вид исхрана ќе продолжам да се грижам за своето здравје“ – објаснува Лаура.
- Лаура Беранич
Успеав да намалам -44 kg со 3 третмани на липосукциска исхрана.
- Лидија Улама - 44кг
Со два третмани на липосукциска исхрана ослабнав -17см. Почетна телесна маса ми беше 119 кг, по два третмана ( 45 дена ) липосукциска исхрана, резулатот е 101 кг. (-18 кг )
- Јелена Максимовиќ -18кг
Денот го почнував со една чаша топла вода со лимон, по еден час ја пиев првата ќесичка „Липо Алфа“ во комбинација со две таблети „Липо Бета“. На секои четири часа пиев по уште една ќесичка, значи вкупно три во текот на денот. Потоа следуваше вечера, во мојот случај тоа беше голема чинија зелена салата со печурки или риба, зашто не сум љубител на месо, па со д-р Валентина Крстеска најдовме соодветна замена за тоа. На „Липо“ третманот досега сум била двапати и во текот на двата третмана успеав да намалам по 10% од вкупната телесна тежина. Иако меѓу третманите имаше пауза од шест месеци, во тој период не отстапив од следењето на „Липо“ исхраната. И по шест години и новите навики во животот, имам 49 килограми или поточно минус 21 килограм од мојата телесна тежина во 2017 година. Липосукциската исхрана би ја препорачала секому, посебно на младите луѓе како мене, затоа што животот е пред нас и мораме да мислиме разумно дека вишокот килограми носи големи последици по здравјето, кои можат многу да нè чинат.
- Сара Стефкова - 21кг

Konsultim
falas